ביריה.

  • מחבר:

ביריה נמצאת כמה קילומטרים צפונית מערבית לעיר צפת.

עם כיבוש צפת על ידי הצבא הרומי,בסביבות 66 לספירה,עברו תושביה היהודים של צפת לביריה הסמוכה.

הפעם הבאה שישוב יהודי,בביריה,מופיע בתיעוד היסטורי הוא מהמאה ה-16 בחיבור של רבי יוסף קארו,מחברו של "שולחן ערוך" – שמתאר ישוב יהודי בביריה שמתקיים כ-400 שנה טרם זמנו קרי מהמאה ה-12 לספירה.

לא ידועה הסיבה אך התיעוד ההיסטורי מצביע על כך שבראשית המאה-17,לספירה,חרב הישוב היהודי באתר ביריה,ובמאה ה-18,לספירה,אנחנו יודעים לספר על כפר ערבי בשם ביריא שהתקיים במקום עד שנזנח ונהרס עם קום המדינה.

יש לציין שביריה היהודית התקיימה בסמוך לביריא הערבית,במהלך המנדט הבריטי בארץ ישראל.

ב-1893 קונה הברון רוטשילד את אדמות ביריה,ככל הנראה מבעליה הערבים. רוטשילד,לא מצליח לישב את ביריה והמקום עומד בשיממונו,בהיבט של התישבות יהודית.

ב-1922 קבוצה של יהודים מנסה להתישב באדמות ביריה שבבעלות הברון רוטשילד,ברם:התישבות זו נכשלת והמקום נזנח בשנית.

ב-1942 מוכר הברון רוטשילד את אדמות ביריה לקרן הקיימת לישראל.

ב-1945 חברים במחלקה הדתית של הפלמ"ח,לימים תנועת הנוער בני עקיבא,עולה לקרקע בביריה,אותה קרקע שנמצאת בבעלות הקרן הקיימת. המנדט הבריטי לא רואה את ישוב ביריה בעין יפה משיקולים מדיניים,הספר הלבן של 1946,ומשיקולים אסטרטגים – מיקומה של מצודת ביריה שהקימו חברי הפלמ"ח,שכנה בנקודה אסטרטגית ששולטת על צפון עמק החולה והגליל המערבי.

בפברואר 1946 צר הצבא הבריטי על מצודת ביריה וכשפרץ את שעריה מצא במקום כמה סליקים ובהם כלי נשק. כל יושבי המקום נעצרו ונשפטו,בבית משפט בריטי,לעונשי מאסר של 2-4 שנים.

בו בעת,בכמה הזדמנויות שונות,קבוצות של מתישבים עלו אל אדמות ביריה,חלקם הקימו מאחז יהודי בסמוך למצודת ביריה,וקראו לו ביריה ב’,ומאוחר יותר,במבצע התישבותי תפסו שוב את מצודת ביריה שיושביה הבריטים עזבו,ללא קרב,ולמצודה הזו שוחררו חברי ביריה א’,שנאסרו כשנה וחודשיים לפני כן,ושוחררו לרגל יום הולדתו של הוד מעלתו המלך ג’ורג’ החמישי.

למעשה מעת חזרתם של אסירי ביריה למצודה,באמצע 1947,הישוב במקום ממשיך להתקיים עד לקום המדינה ולאחריה.

בשנות החמישים,שימשה מצודת ביריה צוות של פועלים,מטעם הקרן הקיימת לישראל,ששתלו באזור עצי ארז שמקורם בהרי האטלס שבמרוקו. ארז הלבנון סירב להיקלט במקום וארזי האטלס הצליחו להשריש ולהתרבות בהרים סביב לביריה – עד להיום.

לאחר קום המדינה הישוב ביריה התפתח מעט דרומית למצודת ביריה והוא נמצא שם עד עצם היום הזה.

בסמוך למצודת בירה הקים צה"ל בסיס קבע שמשויך לחיל המודיעין.

סביב פיסגת מצודת ביריה הקימה הקרן הקיימת לישראל שביל סובב הר,שסובב גם את בסיס צה"ל שבשיא ההר,ובשביל זה ביקרנו ביום הבחירות 2019 מועד ב’ – והינה התמונות מהסיור הזה,שקלטה עין המצלמה.

לגלרית הציפורים

לגלרית הפרחים

לגלרית הנוף

מנחם.