הבאגי ואני באשדות הירקון.

  • מחבר:

נהר הירקון הוא מוביל המים בעל הספיקה הגבוהה ביותר אחרי הירדן. אורכו כ-27 קילומטרים והוא זורם מרום של 17 מטרים מעל פני הים. במילים אחרות זהו נהר שאין בו מפלי מים.

הירקון נוצר באקבות האירוע המסיני,כלומר:בסוף הפלאיסטוקן בזמן שמצרי גילמרטר נסגרו והים התיכון התייבש. בארצות סביב לאגן המסיני של הים התיכון נוצרו קניונים ובהם הקניון שבמהלכו עובר היום נהר הירקון.

משתמה התקופה המסינית והים התיכון קיבל שוב את מימיו נהר הירקון המשיך לזרום לים בואדי שטוח שבשל ספיקתו הגבוהה היה מכשול טבעי באזור החוף של ארץ ישראל,מכשול שהיטה את דרכי המסחר אל גב ההר.

בתקופה המודרנית,בעיקר בסוף המאה ה-18 תחילת ה-19 של האלף הקודם,החלו להשתמש במי הירקון להשקייה.כדי לשאוב את המים יצרו,במספר מקומות,סכירה קלה שמכילה בולדרים ממסלע מקומי וגובה המסלע אינו עולה על כמה עשרות סנטימטרים. את המים שנאצרו מאחורי הסכירה שאבו והשקו את השדות.עודפי המים זרמו מעל למסלעת הסכירה ויצרו אשדות.

המאפיין של אשדות הירקון,ושל אשד בכלל,הוא שבעת נפילת המים הם סופחים לעצמם מהאוויר שבחלל שמעליהם ומיד עם נפילתם אל פני הנהר מאחורי הסכירה הם מקבלים גוון לבן ונראים כאילו הוקצפו קימעה.

האשד מתאפיים בנפילה מגובה נמוך מאוד,ומהקצף הלבן שנוצר בבסיס המסכר שיצר את האשד בין טבעי הוא ובין מעשה ידי אדם.

פה,לפניכם,תמונות מאחד מאשדות הירקון,אשד הסמוך לגשר שעל הירקון שעליו חולף כביש 40 דרום.

לגלרית התמונות

מנחם.