חוף אכזיב וחוף בצת – נובמבר 2021.

  • מחבר:

בין פאתיה הצפוניים של נהריה ועד לצוק ראש הנקרה נמצאות ארבע שמורות טבע מוכרזות. אורך החוף כשישה קילומטרים ברם: הגבולות בין שתיים משמורות הטבע איננו ברור ויותר נוטה לחלוקה על פי שמות חופי הרחצה המוכרזים שלאורך החוף.

חלוקת שמורות הטבע המובאת כאן מבוססת על אלמנטים גאוגרפים קרי שני נחלים שנשפכים לים ומשכך: בחוף הים השמורה הדרומית היא שמורת אכזיב. שמורת אכזיב מתחילה בפאתיה הצפוניים של נהרייה ועד לשפך נחל אכזיב לים,וכוללת את שמורת הטבע אכזיב.

למעט שמורת הטבע אכזיב הגישה לחוף במקטע הזה היא חופשית לציבור.

בין שפך נחל אכזיב,או כזיב בשמו הערבי,ועד לשפך נחל בצת משתרעת שמורת החוף בצת שממשיכה צפונה,משפך נחל בצת,עד להדום צוק ראש הנקרה.

הגישה לחלק זה של חוף הים ושמורת הטבע הוא חופשי לכלל הציבור.

צוק ראש הנקרה הוא שמורת טבע נוספת ברם הצוק נמצא בבעלות פרטית,קרי: מופעל על ידי קיבוץ ראש הנקרה והפיתוח של האתר נמצא באחריות קק"ל.

השמורה הרביעית היא שמורת הטבע ים שהוכרזה סופית ב 2020. השמורה כוללת את הים שבין פאתיה הצפוניים של נהריה ועד לנקרות ראש הנקרה. מזרחה:מוגבלת שמורת הטבע ים אכזיב בחוף הים ומערבה נמשכת במים הטרטריאלים של ישראל,קרי:במרחק של כ 11 ק"מ מהחוף. בצפון השמורה נתחמת בגבול הימי בין ישראל ללבנון.

ראוי להזכיר: חוף הים שבין פאתיה הצפוניים של נהרייה לראש הנקרה,ברובו,נגיש לציבור ובחינם,ברם:בשעות החשיכה השהייה בחוף ו/או הרחצה בים אסורים מטעמי בטחון,אם כי מידעתי האכיפה על כך רופפת למדי ולא כי השהייה בחוף בשעות החשיכה איננה סכנה בטחונית משמעותית.

מבקורי במקום:חוף הים נקי ויש בו פחי אשפה וניכר שהרשות המקומית שהחופים האלה בתחומה מקפידה על הניקיון במרום,לצערי – חלק מהמבקרים במקום:לא. אנא שימרו על הניקיון בחוף המקסים הזה כי זה מה שצריך לעשות,כי הרשות המקומית משקיעה מאמצים ניכרים בשמירה על הניקיון וכי: מדובר בשמורת טבע יחודית בחופי ישראל.

בשישי האחרון של חודש נובמבר ביקרנו במקום,והתמונות,הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות.

מנחם.