חוף בצת.

  • מחבר:

נחל בצת הוא הנחל הצפוני בישראל. תחילתו בדרום לבנון,משם הוא זורם דרום מערבה,נכנס לתחומי ישראל בין זרעית ושתולה ונשפך לים התיכון,דרומית לראש הנקרה. נחל בצת הוא נחל איתן אך,בתחילת שנות ה- 80,חברת מקורות שואבת את מי הנחל וערוצו יבש. בשנים האחרונות מתנהל מאבק,של תושבי הגליל המערבי והחברה להגנת הטבע,להשיב לנחל את מימיו,בנתיים בלא הצלחה יתרה.

חוף בצת,חוף הים הצפוני ביותר של מדינת ישראל,מתאפיין בכך שרכס הכורכר המערבי נושק לקו הים,ואילו חול הים,המוכר לנו מחופיה האחרים של ישראל ושמקורו בנהר הנילוס,נעדר ממנו כליל.

מסיבה זו ובשל מיקומו חוף בצת מכיל חי וצומח יחודי לחוף והוא מוכרז כשמורת טבע. החוף נושק לשמורת הטבע הימית של ראש הנקרה,שמורת הטבע הימית הגדולה בישראל.

לאחר מאבק בן כמה שנים,החברה להגנת הטבע ותושבי הגליל המערבי,הצליחו לבטל תוכנית להקים בחוף כפר נופש של יזם פרטי. החוף הושב,סופית,לחיק הטבע ולטובת אזרחי המדינה.

מקור השם:

עם שיבת ציון,לאחר גלות בבל,הוקמו עשר ערים באזור צור והן כונו “הערים האסורות”. אזור צור,דאז,היה מחוץ לגבולות ארץ ישראל,ברם:החוק והמנהג הישראלי חלו גם בו. אחת הערים היתה העיר:בצת.

שמה של העיר בצת השתמר בכפר ערבי,שננטש ב 1948,בשם אל-באסה אשר נמצא באזור התעשיה של שלומי.

שבת לפנות בוקר,תיק הצילום שלי והכסופה,שמנו פעמינו לחוף בצת על מנת לתפוס את הנוף שבו עם אור ראשון של בוקר. והתמונות,הן כאן לפניכם.

לגלרית התמונות.

מנחם.