נמלת הקציר (נמלה שחורה).

  • מחבר:

נמלת הקציר היא הנמלה הגדולה ביותר שחיה בארץ ישראל. בניגוד לנמלי הבית,שהן לא נמלי בית בכלל אלא נמלה מהטבע שבמסגרת חיפושיה אחרי מזון נכנס גם לבתיו של האדם נמלת הקציר ממעטת,אם בכלל,להימצא בבתי האדם.

נמלת הקציר מעטת להימצא בקרבת אדם ועיקר תפוצתה הוא במדבר (נמלת הקציר חולית) ובשאר הארץ (נמלת הקציר שחורה).

נמלת הקציר חולית היא הנמלה הגדולה ביותר מבין הנמלים בארץ ישראל ועיקר תפוצתה הוא במדבר. מעבר לגודלה היא מאופיינת בלסתות חזקות מאוד המאפשרות לה לאסוף ולאכול מזון קשה מאוד.

נמלת הקציר חולית היא הנמלה היחידה שיש לה כנפיים ובתקופת ההזדווגות היא נוהגת לעוף בטוויר בעיר כחלק מהליך החיזור אחר המלכה בקן.

נמלת הקציר שחורה דומה מאוד לאחותה המדברית אך היא נפוצה במישור החוף ובהר הארץ ישראלי ואין לה כנפיים. גם לה לסתות גדולותת וחזקות אז היא קטנה,במעט,מקרובת משפחתה המדברית.

נמלת הקציר,בכלל, ונמלת הקציר שחורה איננה ידועה כאוכלת נבלות. לאוכלי הנבלות,כמו הנשר והצבוע,ישנה חשיבות עצומה לחי ולשווי המשקל הביולוגי בארץ שכן הם מסלקים את הפסולת הרקובה,ולא פעם הרעילה לשאר הטורפים,מן הטבע.

כאמור נמלת החציר שחורה איננה ידועה כמסלקת הפסולת מן הטבע ברם:בסיורינו בתל גדור נתקלנו בכמה נמלות קציר שחור שבעזזרת צבתותיהן האימתניות מפלטים פגר של עקרב,ככל הנראה ערב שחור אך לא זהינו בודאות את הפגר.

וכן,צילמנו והנצחנו את הרגע המאוד מיוחד הזה של הטבע – והתמונות לפניכם:

לגלרית התמונות.

מנחם.