רמת הגולן – חלק א’ נדידה.

  • מחבר:

את יום הבוחר ניצלנו לגיחה אל מרכז ודרום רמת הגולן. רמת הגולן נמצאת על מפת הנדידה של עופות ופרוקי רגליים בשמי ישראל..

השנה,החורף המבורך מאוד,מילא את הרמה בפריחה והביא אליה פרוקי רגליים,וגם עופות,לעוץ מעליה וליהנות מזיו הארץ.

בכל שנה,באביב עם התחממותם הטמפרטורות באזור,עוברת נמפית החורשף את שמי ישראל בדרכה מאזור ארצות המפרץ אל עבר אירופה הדרומית,קרי:יוון וקפריסין.

השנה,וככל הנראה בשל ריבוי הצומח עקב החורף המבורך,נצפתה כמות עצומה של נימפית החורשף שחלפה,ועדיין חולפת,מעל ישראל בכלל ומעל לרמת הגולן,בפרט.

נימפית החורשף נמנית על פרפרי ארץ ישראל,והיא רצנטית לטבע בארץ ברוב ימות השנה. בנוסף לנימפיות הארץ ישראליות,באביב,חולפות מעלינו נימפיות החורשף בדרכן מאזור המפרץ הפרסי לדרום אירופה,בעיקר ליון וקפריסין. במהלך החודש האחרון נצפתה כמות חריגה של נימפית החורשף בנדודיה בשמי ישראל מהמפרץ הפרסי לדרום אירופה. ההערכה מדברת על 800 מליון ועד ל מליארד פריטים שעברו,ועדיין עוברים,בשמי ישראל.

שמו של הפרפר נגזר משתי מילים: נימפית,קרי נימפה היינו אישה צעירה ומצרוף המילים חור ושף שהם תקציר של משמם הלטיני של שני פרחים ממשפחת המצליבים,הארטישוק והקרדה שני פרחים החביבים מאוד על הפרפר הזה כמזון.

נימפית החורשף היא אחד הפרפרים השכיחים בעולם,וגם אחד מפלאי הטבע. עם ההתחממות הראשונה של החורף,בסביבות מרס בחצי הכדור הצפוני,נודדת הנימפית מאזור מפרץ עדן לדרום אירופה. לבני האדם,במטוס,אורך המסע הזה כארבע שעות,לנימפית,קטנת הממדים,אורך המסע הזה כשבועיים. הנימפית נודדת,ביראל רבתי ומעליה,בחיפוש מתמיד אחרי מזון. רבוי המזון בחורף האחרון מהווה את הסיבה לתצפית המספרית הכה גדולה של פרפר זה. במהלך הנדידה מתרבה הנימפית ומעמידה אחריה את דור ההמשך.

המבנה הטופוגרפי של רמת הגולן,יחד עם מסלע הבזלת השחור,מיצרים טרמיקות של אוויר חם שאותו מנצלים עופות שונים לנדידתם אל ומאת ישראל,כך גם החסידה.

ובעין המצלמה: עין המצלמה צדה כמה מנימפיות החורשף שהגיעו למרכז רמת הגולן,וכם…:חסידה אחת שהתענגה על תרמיקה בדרכה לאירופה.

אל הגלריה