שמורת יקום – בחירות 2020 סבב III.

  • מחבר:

שמורת יקום מחולקת לשני חלקים,זה שממזרח לכביש 2 וזה שממערב לו. אנחנו ביקרנו בזה המזרחי ואליו אני מתייחס.

השמורה ממוקמת על רכס הכורכר המזרחי שלאורך חופיה המערבים של מדינת ישראל. הכורכר באזור יקום נוצר באזור שבו פני הים,העתיק,ים תאטיס היו גבוהים יותר או אם תרצו נוצרו תחת לחץ גבוהה יותר. משכך אבן הכורכר בשמורה צפופה יותר ובמשך שנים שימשה לבניית בתים.

בלב השמורה פעלה מחצבה לאבן הכורכר שבאמצע המאה הקודמת פסקה פעילותה עקב ירידה,דרסטית,בביקוש לאבן הכוכר כאבן יסוד לבנייה והשימוש בבלוק התרחב.

המחצבה ננטשה והאתר לא שוקם עד שהמקום הוכרז כשמורת טבע. משהוכרז כשמורת טבע הפאונה הטבעית של אזור מישור החוף הצפוני השתקמה מעצמה,ובשטח השמורה התווסף מאגר מים במחצבה הנטושה,שכל חורף מתמלא מחדש וסביבו ובתוכו החי והצומח האופיניים למקווי המים של צפון מישור החוף. גם היום חלקים בשמורה סגורים לצורך שיקום והתאוששות הפאונה הטבעית.

השילוב של השבת הפאונה הטיבעית ומקווה המים החורפי הפך את החלק הזה של השמורה למקום יחודי שבו יש נציגים לחי ולצומח המאפינים את רכס הכורכר וחוף יפה של ישראל ובתוספת מן החי והצומח המאפינים מקווי מים עונתיים בצפון מישור החוף – ומכאן יחודה.

שביל הטיול המוסדר בשמורה הוא שביל היקפי שסובב את המחצבה הנטושה. לא הצלחנו לממש את התוכנית להקיף את מלוא שביל הטיול בשמורה בגלל שחלקו הדרומי הוצף בימי החורף הברוכים שחלף עלינו. לאכזבתינו ברם,לטובת שיקום וטיפוח החי והצומח של השמורה היחודית והנאה הזו.

אז את מה שראיתי,בעיקר מן הצומח אך גם כמה חרקים שניצלו את יום הבחירות למעשי אהבה שובבים,כמו גם זוג שלדגים שחיזרו זה אחר זו בלהט (ולא נתפסו בעין העדשה) את כל זה פה לפניכם בתמונות.

לגלרית התמונות

מנחם.