שפך נחל לכיש – חורף 2020

  • מחבר:

שפך נחל לכיש.

עד לחורף 1992 נחל לכיש היה לא פחות מנחל איתן שאפיקו משמש לפנוי שפכין לים ולהעברת פסולת תעשיתית לים התיכון.

בחורף 1992 נחל לכיש הציף וגלש לשכונות הצפוניות של אשדוד ומילא אותן במי שופכין ופסולת תעשתית. בעקבות השיטפון של חורף 1992 החליטו:עירית אשדוד,הקרן הקיימת לישראל וחברת החשמל להעמיק את ערוץ הנחל,לנקותו ולפתח את ערוץ הנחל לאתר תירות ספורט ושימור הפאונה הטבעית של הנחל ולהזרים בו מים שפירים נקיים מפסולת.

פארק לכיש נפתח למבקרים ולשימוש הציבור ב 1996 ומאז נחשב להצלחה בשיקום נחל בישראל.

נחל לכיש מתחיל את מקורותיו באזור חברון והוא מנקז כאלף קילומטר רבוע במערב הר חברון. משם זורם הנחל מערבה,עובר למרגלות תל לכיש,ומכאן שמו העברי,ונשפך לים בחלק הצפוני של העיר אשדוד בחלקו הדרומי של נמל אשדוד. ברובו,נחל לכיש הוא נחל אכזב אך כמה מיובליו שופעים כל השנה ולפי הידוע הסטורית למרגלות תל לכיש היה הנחל איתן בכל תקופות השנה בעת החדשה גם למרגלות תל לכיש הנחל אכזב ובשטח פארק לכיש הנחל איתן כל השנה אודות להזרמת מי קולחין שפירים לערוץ הנחל.

בסערה שפקדה את ישראל בשבוע שעבר נחל לכיש העביר לחוף ימה של אשדוד כמויות עצומות של מים וסחף,ובעקבות עבודות השימור והפיתוח של הרשויות שהוזכרו,הנחל לא גרם להצפות בעיר אך בהחלט גרם לסחף שנשפך לחוף ימה של אשדוד בכמויות שטרם נראו עד כה וגם,גרם לאוניה שניסתה להיכנס לנמל אשדוד עם תחילת הסערה,לאבד שליטה והאוניה הוטחה אל חוף ימה של אשדוד ממש בשפך של נחל לכיש לים.

בשבת האחרונה ניצלנו את פציעת השמש לאחר הסערה וביקרנו בשפך נחל לכיש בעיר אשדוד כמו גם,במושב תימורים,דרומית לאשדוד,שהיה שיאן בכמות המשקעים שירדה באור בעת הסערה האחרונה,וגם ביקור קצר בשלולית החורף של פארק כפר סבא – והתמונות,כאן לפניכם.

לגלרית התמונות

את הביקור בשפך הלכיש ניצלתי לביצוע קליפ בוסר ראשון בחסרת המראה של פנסוניק שהצטרפה,ממש לאחרונה,לתיק הצילום שלי – וכפי שתראו לא רק שמדובר בקליפ בוסר אלא גם משהו שבקינפוג של המצלמה היה שגוי והצבע הכחול שולט בקליפ – גם הוא פה לפניכם.

מנחם.